Би сакале да Ви претставиме еден превкусен и неверојатен рецепт. Сите љубители на нудлите, зеленчукот и тофуто сега ќе можат да уживаат во неверојатна комбинација на вкусови од овие три состокји. Секако не се само тие три...погледнете го видеото, следете ги нашите совети и уживајте во оброкот...

Вок зеленчук со нудли и тофу 


 

Сѐ што Ви е потребно:

-          30 гр модар патлиџан

-          30 гр тиквички

-          30 гр портобело печурки

-          30 гр црвена пиперка

-          30 гр шампињони

-          30 гр црвен кромид

-          1 чешне лук

-          20 гр морков

-          50 гр dmBio тофу сирење Natur

-          50 гр dmBio димено тофу сирење


 

-          1 супена лажичка масло од семки од грозје

-          5 гр црн сусам

-          5 гр бел сусам

-          5 гр спанаќ

-          7 мл сос од соја

-          5 мл ојстер сос

-          10 гр dmBio намаз со домат и киноа

-          40 гр сварени оризови нудли

-          микс од коријандер, босилек и нане

-          малку црн и бел сусам.


Вок зеленчук! How to?

За еден оброк 

Енергетска вредност 299,5 Kcal
Протеини 17,2 гр
Масти 16,9 гр
Јаглехидрати 21,7 гр

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист.