Сакате да подготвите прекрсна, вкусна и супер здрава салата и да ги изненадите своите гости или пак можеби домашните? Едноставно набавете ги состојките во продолжение и следете ги нашите упатства...

Ние ви предлагаме: 

ТАБУЛЕ САЛАТА 


 

Сѐ што Ви е потребно:


 

  • 70 гр dmBio булгур
  • 40 гр свеж домат (без семки)
  • 40 гр свежа краставица (без семки)
  • 20 гр црвен кромид
  • 10 гр зачини (нане, босилек, магдонос)
  • 10 гр суво грозје
  • ½ цеден сок од лимон
  • сол и бибер по желба
  • 20 гр dmBio индиски орев
  • се сервира со грчки јогурт
# табуле салата! How to?


 

За еден оброк 

Енергетска вредност 462 Kcal
Протеини 12,6 гр
Масти 18,8 гр
Јаглехидрати 63,8 гр

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист