Супер вкусна салата со киноа....ммм звучи примамливо нели?
Со неколку едноставни трикови и лесни совети од нашиот професионален готвач, направете си супер вкусно предјадење и изненадете ги сите кои ќе го пробаат овој специјалитет!
 

Ние предлагаме:

САЛАТА СО КИНОА 

 

Сѐ што Ви е потребно: 

 • 30 гр киноа
 • 5 гр деликатесен сенф
 • 10 мл dmBio сируп од агава
 • 5 мл црвено вино
 • 3 мл dmBio Балсамико оцет
 • 5 гр срцевина од кинеска зелка
 • по 5 гр црвен спанаќ, рукола и црвена зелка
 • 10 гр зелени маслинки
 • 15 гр шери домати (црвени и жолти)
 • 20 гр млад лук
 • 10 гр црвена пиперка
Салата со киноа! How to?За еден оброк 

Енергетска вредност 180 Kcal
Протеини 7,1 гр
Масти 3,9 гр
Јаглехидрати 28,7 гр

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист.