Убав и вкусен колач е речиси незаменлив десерт после секое јадење! Но, за жал, за ретко кој од овие колачи може да кажеме дека е здрав...но секогаш постои и можност за здрава варијанта! Ние ќе Ви покажеме како...

Колач со суви јагоди 


 

Сѐ што Ви е потребно:

  • ½ л dmBio напиток од ориз
  • 1 тегла dmBio намаз од јагоди
  • 250 гр путер
  • 200 гр шеќер во прав
  • 6 јајца
  • 1 ќесичка прашок за пециво
  • 400 гр бело пченично брашно
  • 5 мл екстракт од ванила
  • 200 гр суви јагоди
  • 100 гр листови од бадем

Колач со јагоди! How to?

 


 

За еден оброк: 

Енергетска вредност 294,1 Kcal
Протеини 5 гр
Масти 15 гр
Јаглехидрати 35 гр

 

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист.