Сподели и отпечати

color #000000
color #000000

dmBio чиа семе

Чиа семето својата употреба ја пронаѓа уште во времето на Ацтеките и Маите, на американскиот континент, во чија исхрана било навистина многу ценето. Денес чиа семето зазема значајно место во сите кујни ширум светот, а е категоризирано и како Супер Храна!
 

Богато со растителни влакна, незаситени масни киселини, како и Омега 3 масни киселини, чиа семето, покрај неверојатно елегантниот оптички изглед, ги снабдува нашите оброци со многубројни хранливи состојки, потребни за непречено функционирање на нашиот организам. Иделано за конзумирање во комбинација со јогурт, мусли, житарки, колачи, а исто така е прекрасен додаток во овошјето и зеленчукот.


 


 

dmBio чиа семе, 300 г - 219 мкд
dmBio бело чиа семе, 300 г - 329 мкд

 

Интересни факти за чиа семето:
 

- чиа семето одговара во комбинација со секаков оброк;
 

- зборот „чиа“ потекнува од јазикот на Маите и значи сила;
 

- во старо Мексико, чиата била основно прехрамбено средство и била користена во разни религиозни церемонии, како и употребувана како платежно средство.


 

Ние Ви предлагаме супер вкусен десерт со чиа семе.